Σάββατο, 9 Ιανουαρίου 2016

Μεγαλώνει το σερί του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μετά το κακό του ξεκίνημα έχει πάρει φόρα καθώς επικρατώντας με 71-60 της Καβάλας στην Πυλαία και έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League.

Απόντος του Σχορτσιανίτη αλλά με τους Βασιλειάδη και Μαργαρίτη σε καλή μέρα και τον Θωμά Κώττα να αρπάζει την ευκαιρία που του έδωσε ο Σούλης Μαρκόπουλος με τον αρκετό χρόνο συμμετοχής και να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε με την ουραγό της βαθμολογίας και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν από την αρχή ο κυρίαρχος του αγώνα καθώς είχε από το ξεκίνημα ένα μικρό προβάδισμα που στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν στο +6(8-2). Η Καβάλα προσπάθησε να απαντήσει και μείωσε στο καλάθι(8-6) όμως με τον Κώττα να εκμεταλλεύεται θετικά το γεγονός ότι ο Σούλης Μαρκόπουλος του έδωσε από την αρχή χρόνο συμμετοχής ο ΠΑΟΚ πήγε και στο +7 με το 13-6 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Κακαρούδης οι Θεσσαλονικείς πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 16-6 και παρά τις προσπάθειες των Ταπούτου και Κοστόφ διατήρησαν τη διψήφια διαφορά, με το σκορ στο 16ο λεπτό να είναι στο 23-13. Στη συνέχεια, η Καβάλα προσπάθησε να πλησιάσει όμως δεν τα κατάφερε και ο ΠΑΟΚ διατηρώντας με άνεση τον έλεγχο του αγώνα προηγήθηκε με 28-19 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ εξακολούθησε να έχει μαι διαφορά ασφαλείας φτάνοντας και στο +13(32-19) όμως η Καβάλα δεν τα παράτησε και με ένα σερί 8-0 έριξε τη διαφορά στο καλάθι(33-31) στο 24ο λεπτό. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έβαλαν “φρένο” στους φιλοξενούμενους και με τους Βασιλειάδη, Κακαρούδη, Μαργαρίτη και Ντούβνιακ πήγαν ξανά στο +12(49-37), η Καβάλα απάντησε με ένα σερί 4-0 και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 49-41.

Κάπου εκεί οι Θεσσαλινικείς ανέβασαν “στροφές” και με δύο τρίποντα από τους Ντούβνιακ και Βασιλειάδη και συνεχόμενους πόντους του Κώττα η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18(59-41) στο 32ο λεπτό και ο ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της Καβάλας. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να το παλεύουν όμως για ανατροπή ούτε λόγος και έτσι ο ΠΑΟΚ επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-6, 28-19, 49-41, 71-60

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Βασιλειάδης 16, Δέδας 8, Τσόχλας, Μαργαρίτης 12, Λιάπης, Χάτσερ 2, Τέπιτς 3, Κακαρούδης 8, Μάρκοβιτς, Ντούβνιακ 7, Κώττας 15, Καμάρας.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Δεμερτζής 2, Ταπούτος 10, Κοστόφ 11, Λέϊζερ 13, Βαν ντε Μαρς 7, Γιαννακίδης 8, Σταμπουλής 6, Γέλιος, Λίβας 3.

* Το πρωί του Σαββάτου ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση και για αυτό δεν αγωνίστηκε στο σημερινό(9/1) παιχνίδι στην Πυλαία.