Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Το Λαύριο «διέλυσε» την Καβάλα !

Κάνοντας “πάρτι” στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο με παραλίγο κατοστάρα “διέλυσε” την Καβάλα επικρατώντας με 99-63 στην Τρίπολη για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Η Καβάλα “καιγόταν” για τη νίκη καθώς παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις δύο νίκες όμως δεν το έδειξε αφού στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε αμαχητί. Το Λαύριο δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και κάνοντας “περίπατο” πήρε εύκολα την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι της... παραμονής ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του. Αρχικά το Λαύριο μπήκε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε με 10-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα όμως η Καβάλα άρχισε να ανεβάζει “στροφές” και πλησίασε στον πόντο με το 12-11 στο 8ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα προβάδισμα δύο πόντων και με τον Ταπούτο να ισοφαρίζει σε 17-17 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τους Γουίλιαμς και Κρόμαχ να πραγματοποιούν θετικό ντεμπούτο στο πρώτο τους παιχνίδι με την ομάδα της Μακεδονίας, η Καβάλα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας στο +5(24-29) στο 14ο λεπτό. Ωστόσο, με ένα 5-0 από τον Μπολντς και καλάθι του Γιανγκ το Λαύριο πέρασε ξανά μπροστά με το 35-34 στο 17', ο Κοστόφ έδωσε πάλι το προβάδισμα στην Καβάλα όμως με δύο τρίποντα από τους Χάμιλτον και Κέσελ το Λαύριο προηγήθηκε με 42-38 στο ημίχρονο.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα ενώ η Καβάλα σίγησε. Με ένα σερί 8-0 το Λαύριο πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 54-44 στο 27ο λεπτό και έκτοτε είχε με άνεση τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και με τους Μπολντς και Γιάνγκ το Λαύριο μετέτρεψε το παιχνίδι σε “περίπατο” με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +21(68-47) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την Καβάλα να είναι πια ωσεί παρών και το Λαύριο να κάνει “πάρτι” η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι απλά παρακολουθούσαν το παιχνίδι έχοντας πια τον ρόλο του θεατή ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Μένοντας σοβαροί ως το τέλος εκτόξευσαν τη διαφορά στο+32(83-51) στο 33ο λεπτό και έκτοτε έκαναν “πλάκα”. Έφτασαν και στο εντυπωσιακό +39(97-58) και τελικά η πολύ μεγάλη και σε βαθμολογική αξία στην “μάχη” της παραμονής νίκη ήρθε με το τελικό 99-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 14, Χάμιλτον 9, Σακελλαρίου 5, Περράκης 3, Μπολντς 16, Κρούμπαλι 16, Κέσελ 15, Μπάρλος 9, Γιαννακόπουλος 5, Καπώνης 3, Κακλαμανάκης 4, Μπέμπης.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Δεμερτζής, Ταπούτος 6, Βαν ντε Μαρς 4, Γιαννακίδης 3, Λέϊζερ 7, ΜακΚι 6, Κρόμαχ 10, Γουίλιαμς 11, Κοστόφ 12, Λίβας, Καλαϊτζίδης 4.