Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

ΠΑΟΚάρα και σπουδαία ανατροπή και νίκη με την ΑΕΚ !

Αν και βρέθηκε στο -24 ο φοβερός ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι και πετυχαίνοντας την μεγάλη ανατροπή επικράτησε με 79-75 της ΑΕΚ στην Πυλαία στην 14η αγωνιστική της Basket League και πήρε το ντέρμπι της τετράδας.

Μπορεί να βρέθηκαν στο -24 όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν πτοήθηκαν. “Ξύπνησαν”, εκμεταλλεύτηκαν και την χαλάρωση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και με σπουδαία ανατροπή έφτασαν στη μεγάλη νίκη σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών οι Βασιλειάδης, Χάτσερ, Μαργαρίτης, Ντούβνιακ και Σχορτσιανίτης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι καθώς η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα 5-0 ενώ με τον Κάρτερ να έχει μπει “ζεστός” έφτασε και στο +9(7-16) στο 7ο λεπτό. Μάλιστα, εκμεταλλευόμενη το πολύ κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ η Ένωση πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 9-19 στο 8' ενώ με ένα σερί 5-0 από τον Σάκοτα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με την μεγαλύτερη διαφορά το +12(13-25).

Ο “υπνωτισμένος” ΠΑΟΚ εξακολούθησε να είναι κακός και στη δεύτερη περίοδο και μοιραία ήρθε αντιμέτωπος με έναν “εφιάλτη” καθώς η ΑΕΚ με 7 πόντους από τον Σάκοτα και καλάθι του Καλαμπόκη έφτασε και στο +20(14-34) στο 13ο λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να είναι εκτός τόπου και χρόνου με αποτέλεσμα η Ένωση να “¨αγγίξει” και το +24(15-39) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ άρχισε να “ξυπνάει” και με τον Ντούβνιακ να ηγείται της προσπάθειας, έριξε τη διαφορά στους 12(30-42) στο 28'. Ένα λεπτό αργότερα δια χειρός Μαργαρίτη η διαφορά έπεσε και στους 11(32-43) όμως με νέο τρίποντο του Σάκοτα και βολή του Τσόχλα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 33-46 για την ΑΕΚ.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τους Κρίστμας και Κάρτερ η Ένωση πήγε πάλι στο +16(35-51) το οποίο διατήρησε μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου με το 40-56 μετά από τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη. Κάπου εκεί, χαλάρωσε ενώ ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε, ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και με τους Μαργαρίτη, Χάτσερ, Βασιλειάδη και Σχορτσιανίτη και ένα σερί 12-0 μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας στους 4(52-56) στο 28ο λεπτό. Ο Μαυρκεφαλίδης με τρίποντο έβαλε “φρένο” στο σερί των γηπεδούχων όμως με επτά συνεχόμενους πόντους του Χάτσερ ο ΠΑΟΚ πλησίασε και στον πόντο με το 59-60 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και πια από τον “περίπατο” της ΑΕΚ το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι.

Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστική περίοδο ο θετικότατος Δημήτρης Μαυροειδής έστειλε την Ένωση στο +4(61-65) στο 33' ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κούπερ έδωσε μεγάλη “ανάσα” στους φιλοξενούμενος με το 61-67. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με ένα σερί 4-0 από τους Ντούβνιακ και Μαργαρίτη, τρίποντο του Βασιλειάδη και βολές του Σχορτσιανίτη πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 70-69 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη και το “θρίλερ” συνεχίστηκε. Ο Κούπερ απάντησε με τρίποντο αλλά Μαργαρίτης και Τσόχλας έκαναν το 74-72 για τους Θεσσαλονικείς 1:25 πριν το τέλος. Ο Κούπερ και πάλι ισοφάρισε σε 74-74, ο πολύ καλός και στην άμυνα Βαγγέλης Μαργαρίτης με βολές έκανε το 76-74 και ο Μαυροκεφαλίδης με τον ίδιο τρόπο αλλά με μια βολή μείωσε σε 76-75 στα 36''. Ο σπουδαίος Ουίλιαμ Χάτσερ με τρίποντο και το 79-75 στα 15'' έβαλε “φωτιά” στην Πυλαία. Ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε τρίποντο και τελικά με αυτό να είναι το τελικό σκορ ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την μεγάλη ανατροπή και την σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 33-46, 59-60, 79-75

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Βασιλειάδης 19, Δέδας 2, Σχορτσιανίτης 8, Μαργαρίτης 13, Κακαρούδης 2, Λιάπης, Κώττας, Μάρκοβιτς, Ντούβνιακ 11, Τέπιτς. Χάτσερ 19, Τσόχλας 5.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 10, Μαυροειδής 14, Χέρστον, Παπαντωνίου, Κάρτερ 9, Κρίστμας 8, Κούπερ 10, Σάκοτα 15, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 2, Κατσίβελης, Μιλόσεβιτς 5.