Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Τρίκαλα: «Στοπ» στον Κόροιβο και... εντός

Πατώντας “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόνγκερ τα Τρίκαλα επικράτησαν με 85-74 του Κόροιβου στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου της Basket League και διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στην ομάδα της Αμαλιάδας καθώς είχαν επιβληθεί και στο παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του όμως τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα στις λεπτομέρειες και στο δεύτερο ημίχρονο και με τους ξένους τους να κάνουν τη διαφορά έκαναν το 2 στα 2 επί του Κόροιβου στη φετινή σεζόν.

Με τον Ντέιβις να έχει μπει ορεξάτος στο παιχνίδι ο Κόροιβος μπήκε λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και διατήρησε μια μικρή διαφορά σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 3' ήταν στο +5(2-7) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 8ο λεπτό όταν με βολές του Βίλιαλμσον τα Τρίκαλα πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με το 17-15. Ο Χαριτόπουλος απάντησε με τρίποντο και η ομάδα της Αμαλιάδας προηγήθηκε με 17-18 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλοί μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με ένα 5-0 από τον Μπράουν πήγαν στο +4(22-18) όμως ο Κόροιβος παρέμεινε κοντά με αποτέλεσμα και η δεύτερη περίοδος να είναι ντέρμπι. Τα Τρίκαλα διατήρησαν το ελάχιστο προβάδισμα μέχρι το 18ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ντέιβις πέρασαν μπροστά με το 31-32 όμως δια χειρός Κόνγκερ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 33-32.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, χάρη στον Χαριτόπουλο ο Κόροιβος παρέμεινε σε επαφή με το σκορ μέχρι το 40-38 στα μισά της τρίτης περιόδου. Από κει και μετά, σίγησε, τα Τρίκαλα δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα σερί 7-0 και αμέσως μετά καλάθι του Μπράουν πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 49-39 στο 26'. Ένα λεπτό αργότερα οι Θεσσαλοί έφτασαν και στο +12(51-39) όμως στη συνέχεια ο Κόροιβος εμφανίζοντας σημάδια ανάκαμψης μείωσε στους 6(53-47). Τα Τρίκαλα απάντησαν με ένα σερί 5-0 και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 58-47.

Η κυριαρχία των Τρικάλων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στο +14(65-51) στο 32ο λεπτό. Ωστόσο, ο Κόροιβος δεν τα παράτησε και με τους Χαριτόπουλο, Χάρντινγκ, Ντέιβις και Κάουνσιλ έριξε τη διαφορά στους 4(74-70) στο 38' και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως τη λήξη του αγώνα. Με το τρίποντο του Βίλιαλμσον και το 79-72 οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος στα όνειρα του Κόροιβου για την ανατροπή και με τον Κόνγκερ να πετυχαίνει όλους τους πόντους των Θεσσαλών από κει και μετά, τα Τρίκαλα πήραν την πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-32, 58-47, 85-74

Τρίκαλα Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 10, Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 6, Κόνγκερ 23, Βίλιαλμσον 7, Καλλές 2, Ρόμπινσον 11, Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 9, Μπράουν 15, Βαρυτιμιάδης.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 28, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ 12, Χαριτόπουλος 20, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Βασιλόπουλος 1, Κάουνσιλ 5.