Παρασκευή, 8 Ιανουαρίου 2016

Ευρωλίγκα: Νίκη «θρίλερ» και 2 στα 2 για Λοκομοτίβ (photo)

Αν και “ίδρωσε” ιδιαίτερα η Λοκομοτίβ Κούμπαν χαμογέλασε χάρη στην αστοχία και το λάθος της Εφές στα τελευταία δευτερόλεπτα και επικρατώντας με 78-77 στη Μόσχα παρέμεινε αήττητη μετά και την 2η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Για 30 λεπτά η Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν καλύτερη και είχε ένα μικρό προβάδισμα και στα τρία δεκάλεπτο όμως η Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν τα παράτησε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό Ντιλέινι έφτασε στην ανατροπή και την μεγάλη νίκη. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι στο... μηδέν με το ισόπαλο 73-73, ο Ντρέιπερ με βολές έκανε το 75-73 ενώ ο Ερτέλ με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε. Στα 21''ο Μπόκχοφ με τρίποντο έδωσε “ανάσα” νίκης στους Ρώσους με το 78-75, ακολούθησαν βολές των Ερτέλ και Ντρέιπερ για το 78-77 στα 17'' και οι Τούρκοι αν και είχαν όλο τον χρόνο που απέμενε δικό τους, έκαναν λάθος, η μπάλα έμεινε στα χέρια του Μπράουν, ο οποίος υπό την πίεση του χρόνου αστόχησε σε τρίποντο και τελικά με το 78-77 η Λοκομοτίβ έκανε το 2 στα 2 στη φάση των “16” της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-43, 53-59, 78-77

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 25, Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 16, Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 12, Μπίκοφ 5, Βορόνοφ 4, Ζούμπκοφ 5, Μπρίεκχοφ 5.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Μπράουν 15, Οσμάν 11, Μπατούκ 3, Σάριτς 2, Τάιους 8, Ερτέλ 16, Γκρέιντζερ 9, Ντίμπλερ 6, Ντάνστον 7, Ντουβέριογλου.