Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου 2016

Ολυμπιακός: «Διπλό» στη Βιτόρια και 2 στα 2 ! (photos)

Με νέα μεγάλη νίκη συνέχισε στο TOP 16 της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός καθώς μετά τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα επικράτησε και της Λαμποράλ Κούτσα και με το 82-76 στη Βιτόρια και παραμένει αήττητος στον όμιλο.

Η Λαμποράλ Κούτσα είναι η μοναδική ομάδα φέτος που έχει αναγκάσει τον Ολυμπιακό σε ήττα στην Ευρωλίγκα όμως αυτή τη φορά οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν την... πάτησαν. Με “όπλο” τους την καλή άμυνα και με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Χάντερ και Πρίντεζη να είναι σε μεγάλη μέρα έκαναν το 2 στα 2 στη φάση των “16”. Την επόμενη εβδομάδα οι “ερυθρόλευκοι” υποδέχονται στο ΣΕΦ την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Αρχικά οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα 4-0 αλλά και το 7-3 στο πρώτο δίλεπτο όμως από κει και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μπροστά και απαντώντας με ένα σερί 7-0 πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 7-10 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Μάλιστα, με τους Σπανούλη, Χάντερ και Μάντζαρη να έχουν μπει ορεξάτοι οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και στο +8(12-20) στο 8ο λεπτό ενώ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με το 18-24.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο η Λαμποράλ ανέκαμψε και μείωσε στον πόντο(28-29) στο 15ο λεπτό όμως στη συνέχεια σίγησε γεγονός που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός. Με “όπλο” του την καλή άμυνα και τους πολύ καλούς Σπανούλη, Μάντζαρη, Χάντερ και Πρίντεζη άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά και πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 32-42 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 34-43.
Γυρνώντας από τα αποδυτήρια με ένα 7-0 από τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση τα ηνία έφτασε και στο +14(34-48 και 36-50). Μάλιστα στα μισά της τρίτης περιόδου με τον Χάντερ να συνεχίζει την πολύ καλή εμφάνισή του “άγγιξε” και το +17(38-55) όμως στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” χαλάρωσαν λίγο, η Λαμποράλ “ξύπνησε” και με ένα σερί 11-0 μείωσε σε 49-55 στο 27'. Σπανούλης και Χάντερ της έβαλαν... φρένο όμως με ένα σερί 5-0 του Τζέιμς οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά και το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 56-62.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Λαμποράλ έμεινε δυόμιση λεπτά χωρίς σκορ και ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη και Τζέιμς πήγε ξανά στο +12(56-68). Στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες του Ντιόπ διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα και με ένα σερί 5-0 έφτασε πάλι στο +15(60-75). Ωστόσο, με ένα σερί 5-0 από τους Χάνγκα και Τζέιμς οι Ισπανοί μείωσαν στους 10(65-75) στο 36ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή η Λαμποράλ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο με το 68-76 όμως οι Πρίντεζης, Χάντερ και Χάκετ δεν της επέτρεψαν να πετύχει κάτι περισσότερο. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία και το προβάδισμα και τελικά με το 82-76 πανηγύρισε το μεγάλο “διπλό” στη Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Μπουρούσης 12, Σενγκέιλα 7, Χάνγκα 7, Τιγί 7, Άνταμς 5, Τζέιμς 16, Ντιόπ Ι. 4, Κοζέρ 7, Μπλάζιτς 7, Πλάνινιτς 4, Κορμπάτσο.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 19, Πρίντεζης 15, Παπαπέτρου 1, Στρόμπερι, Αγραβάνης 5, Χάκετ 4, Χάντερ 17, Τζόνσον-Όντομ, Μάντζαρης 14, Αθηναίου, Τζέιμς 7, Μιλουτίνοφ.