Πέμπτη, 21 Ιανουαρίου 2016

Τζόρτζεβιτς: «Να μην χρειάζεται το -12 για να “ξυπνήσουμε”»

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για τρίτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα από την Λοκομοτίβ Κούμπαν και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς εξήγησε τι δεν πήγε καλά αυτή τη φορά, ανέφερε τι τον ενόχλησε από την διαιτησία αλλά και το αν επηρέασε τους παίκτες του το πρόσφατο πρόστιμο της διοίκησης.

Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι στη Ρωσία και τη νέα ήττα από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έκρυψε την δυσαρέσκειά του για την τεχνική ποινή που δέχθηκε λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ενώ για το τι δεν πήγε καλά για τους “πράσινους” ανέφερε: «Συγχαρητήρια στη Λοκομοτίβ για τη νίκη της. Τελείωσαν το παιχνίδι με τον τρόπο που μία ομάδα πρέπει να το τελειώνει. Για 38 λεπτά κάναμε πολύ καλό παιχνίδι, αλλά στο τέλος μπήκαν κάποια πολύ δύσκολα σουτ. Παράλληλα, όμως, υπήρχε και μία πολύ περίεργη απόφαση των διαιτητών. Ο τρόπος που δεχτήκαμε την τεχνική ποινή είναι εκτός λογικής. Αν δεν μπορεί να ένας προπονητής να κρατήσει το κεφάλι του μετά από ένα λάθος των παικτών του, δεν ξέρω τι επιτρέπεται τελικά στο μπάσκετ. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό. Συγγνώμη που μίλησα τόσο πολύ γι' αυτό, η νίκη της Λοκομοτίβ ήταν άξια. Ήταν μία μάχη και ήθελα να έχω μαχητές στο παρκέ για 40 λεπτά, αλλά μάλλον δεν ήμασταν έτοιμοι, ειδικά στα πρώτα δύο λεπτά και στο τέλος».

Στη συνέχεια, σε ερώτηση που δέχθηκε για το αν επηρέασε την ομάδα το πρόσφατο πρόστιμο από την διοίκηση, είπε: «Δεν έχει να κάνει με το πρόστιμο. Γιατί αν έχει να κάνει με αυτό, θα έπρεπε να αυτοκτονήσω. Πρέπει να δρούμε, όχι να αντιδρούμε. Να μην χρειάζεται να μείνουμε πίσω με 12-0 για να ξυπνήσουμε».

Τέλος, όταν ρωτήθηκε για το αν ευθύνονται οι Ραντούλιτσα και Γκιστ για τα ελεύθερα σουτ της Λοκομοτίβ στο φινάλε του αγώνα, σχολίασε: «Κανείς από τους δύο παίκτες δεν έχει σχέση με τα ελεύθερα σουτ που δεχτήκαμε. Πρέπει να καταλαβαίνετε μπάσκετ, πριν κάνετε τέτοιες ερωτήσεις».