Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2010

Iστορική νίκη για τον Εργοτέλη στην Νέα Σμύρνη

Mε μοναδικό σκόρερ τον Λεάλ στο 40’ ο Εργοτέλης, κατάφερε να «αποδράσει» από την Νέα Σμύρνη παίρνοντας μία σπουδαία  εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονοοι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, δημιούργησαν ευκαιρίες και έψαξαν το γκολ, ωστόσο πιο τυχεροί ήταν οι «Κρητικοί». Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους «κυανέρυθρους», οι οποίοι αν και πίεσαν πολύ, δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Αντίθετα, θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί και κάποιο δεύτερο γκολ σε αντεπίθεση, αν ο Μάχο δεν ήταν σε τόσο καλή ημέρα.

Έτσι το αποτέλεσμα αυτό βρήκε τον Εργοτέλη να παίρνει την πρώτη του νίκη στη Νέα Σμύρνη και παράλληλα να φτάνει τους εννέα βαθμούς. Αντίθετα ο Πανιώνιος παρέμεινε στους δύο πόντους και κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων.

Πανιώνιος (Μίκαελ Στόρε): Μάχο, Μανιάτης, Φουνγκβάγιο (80' Γουνδουλάκης), Λάτκα, Ριέρα, Μπάλαμπαν (64' Σαλαλί), Βάρο, Κουμορτζί, Σιόβας, Κούρντι (46' Πούπο), Βαζ τε

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ολίσε, Ρομάνο (93' Καρέλης), Φραγκουλάκης, Βίσιο, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Ρουμπάκης, Μπούντιμιρ, Λεάλ (82' Ορφανός), Μπέτο (92' Σαρρής)

Επιμέλεια: Αγγελική Κουρεμένου