Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2010

Ένας... Βύντρα ήταν αρκετός

Aν και στο τέλος τον.. άγχωσε ο ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα , επικρατώντας με 1-0, με ένα σουτ του Λουκά Βύντρα στο 20’ από τα 25’ μέτρα. Στα αγωνιστικά οι γηπεδούχοι έδειξαν από το 1’ λεπτό της αναμέτρησης ότι κατέβηκαν μόνο για την νίκη. Αυτή η υπεροχή όμως των «πρασίνων» κράτησε μόνο στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης .

Συγκεκριμένα η απουσία του κόσμου και η «βουβαμάρα» του ΟΑΚΑ δεν  αποτέλεσε ουσιαστικό εμπόδιο για τους παίκτες των δύο ομάδων στο ξεκίνημα, ιδίως για αυτούς του Παναθηναϊκού που για τριάντα λεπτά απέδωσαν εξαιρετικά ή τουλάχιστον αισθητά καλύτερα από τα προηγούμενα ματς.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ ορεξάτοι και μόλις άρχισαν να βρίσκουν τρόπους για να ξεμπλέκουν από το έντονο πρέσινγκ των παικτών του Δερμιτζάκη στην μεσαία γραμμή, έγιναν αυτομάτως επικίνδυνοι, εκμεταλλευόμενοι και την κακή συνεργασία ανάμεσα σε Κοντρέρας και Μαλεζά. Εν συνεχεία το γκολ ήρθε εκεί που σταμάτησε και ο παναθηναϊκός να παίζει όμορφο ποδόσφαιρο,  στο 20’ με φοβερό σουτ του εξαιρετικού Βύντρα που αρχίζει να δημιουργεί παράδοση στα ματς με τον ΠΑΟΚ αλλά μέχρι να συμβεί, η άμυνα του «δικεφάλου» είχε προειδοποιηθεί πολλές φορές.

Οι «πράσινοι» έψαξαν πολύ τον Σισέ με διάφορους τρόπους όμως ο Γάλλος έπεσε πάνω στον Κρέσιτς που ούτε λίγο, ούτε πολύ τον σταμάτησε τέσσερις φορά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην φάση του 28’ που προήλθε από το στρώσιμο του Καραγκούνη, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι. Από την «αντίπερα όχθη» οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν να επιδείξουν και πολλά πέρα από μία περίπτωση 11’ όταν ο Βιεϊρίνια κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των «πράσινων» αλλά η έξοδος του Τζόρβα τον ανάγκασε να φύγει πλάγια και να χάσει την ευκαιρία. Μετά το ημίωρο όμως και για ένα δεκάλεπτο πίεσαν με την σειρά τους για ένα γκολ, παρότι δεν τους παρουσιάστηκε η μεγάλη ευκαιρία. Η πιο σημαντική στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 33’ με μια κεφαλιά του Κοντρέρας που απομακρύνθηκε από το σώμα του Βύντρα μετά από κακή έξοδος του Τζόρβα σε κόρνερ από αριστερά αλλά πλην του Μουσλίμοβιτς κανείς άλλος από τους παίκτες της επίθεσης, του Ίβιτς συμπεριλαμβανομένου, δεν φαινόταν να βρίσκεται στην μέρα του.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να νομίζει ότι μπορεί να σκοράρει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έδειξε να ‘εχει περισσότερες απαιτήσεις για ένα δεύτερο γκολ και τον ΠΑΟΚ να παίζει τα τελευταία του χαρτιά για να πάρει τον πόντο. Έτσι οι Βύντρα και Κατσουράνης έκαναν τον έξτρα παίκτη στην επίθεση του «τριφυλλιού» και η καλή φάση ήρθε στο 84’, όταν ο Σισέ «τσίμπησε» την μπάλα προ του Κοντρέρας αλλά πλάσαρε ξανά πάνω στον Κρέσιτς.

Για τον ΠΑΟΚ η τελευταία ίσως και καλύτερη) ευκαιρία του ματς συνέβη δύο λεπτά αργότερα, όπου από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Ελ Ζαρ από δεξιά, ο Φωτάκης βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και πήρε την κεφαλιά, όμως ο Τζόρβας ήταν εκεί και  δεν επέτρεψε στον «Δικέφαλο του Βορρά» να φύγει με τον βαθμό.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Καραγκούνης (66’ Μαρίνος), Χριστοδουλόπουλος (59’ Σιμάο), Λουίς Γκαρσία (78’ Δημούτσος), Σισέ.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Σακελλαρίου, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Πάμπλο Γκαρσία (68’ Φωτάκης), Βιτόλο, Ίβιτς (80’ Φιλομένο), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (68’ Ελ Ζαρ), Μουσλίμοβιτς.

Επιμέλεια: Αγγελική Κουρεμένου